ІТ-галузь є найдинамічнішим сегментом світової економіки, вже в 2020 році кожна третя вакансія в світі буде зі сфери ІТ. Спробуємо розібратися, якою саме може бути професія ІТ-спеціаліста? Звичайно, що з розвитком технологій нові напрями для роботи в ІТ з’являються постійно, проте базові напрямки та первинні професії, якими можна зайнятися в ІТ після вишу вже досить чітко структуровані.  Це інженер з розробки (програміст), інженер з якості (тестувальник), фахівець з впровадження ІТ, та системний адміністратор.

ПРОГРАМІСТ 

Власне все, що працює в ІТ сфері — від системи, якою керується Ваш мобільний телефон до програм, за якими проходять банківські транзакції— створюють саме програмісти. І цей сайт до речі теж :) Це — одна з найбільш преспективних професій майбутнього! Сьогодні в Україні програмісти (як і більшість інших ІТ фахівців) мають високий дохід (в середньому 18-25 тис доларів на рік) та гарні умови праці. Суть спеціальності, як не дивно — саме писати програмний код, на різних мовах, для різних галузей. Тут треба опанувати багато різних технологій та концепцій, мати системне мислення, інтелектуальну витривалість та креативність! Вже після 3-4 років навчання у ВНЗ можна розпочати кар'єру у якості молодшого розробника програмного забезпечення, а при глибоких знаннях - і розробника. Проте робити невеличкі проекти як фрілансер, за цим фахом можна навіть ще раніше!

 

 

 

 

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ ПЗ  aka ТЕСТУВАЛЬНИК

Завданням представників цього фаху є ретельна перевірка того, як працює все те, що створила команда програмістів. Бо іноді воно працює насправді зовсім не так як треба. Треба використовувати розроблену програму у різних “екстремальних” режимах, робити фантастичні дії (спочатку придумуючи їх), які не уявили програмісти та бізнес-аналітики, щоб перевірити що розроблений софт працює без відмов! У цій професії потрібна винахідливість (для пошуку помилок у програмному забезпеченні), важливе гарне знання мови та критичною вимогою є терпіння. Це виключно важлива професія, адже без вердикту інженерів з якості жодна програма не буде випущена у світ! З 2-4 курсу після стажування в ІТ компанії Ви зможете розпочати працювати у цій ролі.

 

 

 

 

 

БІЗНЕС- АНАЛІТИК

Звідки програмісти мають знати що саме має робити програма? Адже програмний продукт вирішує прикладні завдання для того, щоб робити кращою роботу банків, заводів, ресторанів і всього-всього-всього. Навіть, щоб покращити звичні речі з повсякденного життя — процеси замовлення таксі чи купівлі квитків на концерт! Як саме відбувається цей процес, які люди задіяні в ньому, все це має дізнатися та перекласти на мову програмістів бізнес-аналітик. Цей фах вимагає не тільки гарного системного мислення, але і здатності спілкуватися з різними людьми і отримувати від замовників програмного продукту інформацію (що зазвичай не дуже люблять робити програмісти). Саме від бізнес аналітика багато у чому залежить успіх програмного продукту! Так, якщо Вам хочеться бути посередником між світом технологій та управління, розвивати свою здатність до спілкуваня та визначати, які саме проблеми буде вирішувати програмний продукт — це для Вас! Проте цей фах потребуватиме більшого життєвого досвіду — тому влаштуватися за цим напрямком можна буде з 4-5 курсу.
Спорідненим фахом є фах консультанта з впровадження ІТ.

 

 

 

МЕНЕДЖЕР ПРОЕКТІВ

Бізнес-аналітики, які спілкуються з замовниками програмного продукту та визначають вимоги до нього, програмісти які створють цей програмний продукт, тестувальники, які перевіряють як він працює...І всі вони мають співпрацювати між собою, швидко, ефективно та якісно! Але насправді люди недосконалі — тому щось забувають зробити, йдуть у відпустку, конфліктують між собою... А якщо ще зважити на замовника програми, який щось постійно змінює у своїх вимогах, потребує зробити все і на завтра. А ще директор компанії, який вимагає щоб усі працювали ефективніше, та не витрачали стільки коштів. І всі ці питання має вирішувати менеджер проекту! Так, якщо Вас приваблює спілкування з людьми, Ви маєте невичерпну енергію та емоційну стійкість і отримуєте задоволення від вирішення складних проблем, та хочете розбиратися як у технологіях, так і у бізнесі— Вам підійде цей фах!
Загалом, влаштуватися на посаду менеджера проектів маючи тільки навчальний досвід виключно непросто, але якщо на завершення ВНЗ Ви попрацюєте за одним з вищезазначених фахів, ще і розберетеся в економіці та розвинете комунікативні здібності, то матимете гарні шанси ступити на перший ступінь за цим фахом.

 

 

ФАХІВЕЦЬ З ІТ БЕЗПЕКИ

Інформація має сьогодні найвищу цінність. Більше ніж ресурси, влада та гроші — адже володіючи необхідною інформацією, можна отримати і одне і інше. Знання паролю від особистої почтової адреси одного з лідерів держав вартує багато, чи не так? А переписка, що відкриється усередині такої пошти? Та не лише грошові збитки світ сьогодні має від хакерів. Усі технологічні системи — атомні електростанції, залізні дороги, хімічні заводи сьогодні контролюються комп'ютерами. Комп'ютерні злочини коштують світовій економіці сотні мільярдів доларів на рік. Тому на захист витрачається ще більше!
А хто організовує цей захист? Саме фахівці з інформаційної безпеки! Тому, якщо Ви хочете розібратися у найглибших нюансах мережевих технологій та захищати мережу та ІТ світ від злочинів, маєте ретельне ставлення до речей та системний підхід — обирайте цей фах :)

 

 

 

СИСТЕМНИЙ АДМІНІСТРАТОР ( на початку кар'єри — інженер з підтримки)

Використання комп'ютерів у світі напевно вже не зростає так швидко — адже у більшості економічно активного населення вже є ПК, а то і не один, а ще і планшет і два смартфони :) І купа програм на цих пристроях, які звісно не працюють нормально :) А якщо все це має підтримувати сумісну роботу кількох десятків людей у компанії? А якщо згадаємо про безпеку? — виникає багато питань, проблем і завдань для ІТ відділу компанії! В основному його формують саме інженери з ІТ підтримки та сисадміни, при чому для молодих фахівців середніх та малих бізнесів ці професії можуть співпадати. Що вимагається від таких спеціалістів — допомагати користувачам з проблемами з їх додатками, адмініструвати локальну мережу та різні девайси тощо. Усі офісні співробітники то люблять, то ненавидять сисадмінів — їм доводиться то закривати доступ до улюбленого Вконтакті, то рятувати найцінніші дані. Тому, якщо маєте терпіння та бажання підтримувати найскладнішу функцією у компанії — це для Вас!
Загалом цей фах-гарний старт для тих хто хоче стати ІТ-директором, чи супер-професіоналом у сфері мереж, чи просто ІТ фахівцем, адже на таких фахівців різного рівня, від самого базового, є великий попит. Розпочати працювати за цим фахом можна вже з 2-3 курсу, адже здебільшого треба використовувати та застосовувати вже готові технології.

 

 

КОНСУЛЬТАНТ З ІТ , МЕНЕДЖЕР З ВПРОВАДЖЕННЯ

Як застосувати різні програми, щоб вони допомагали компанії працювати краще? Чи може замовити написати унікальне програмне забезпечення? Це все питання до консультанту з впровадження ІТ. Адже серед безлічі програмних продуктів треба обрати найкращий, за ціною та якістю -непросто. І, не тільки обрати, а й змусити його реально працювати на підприємстві. А це іноді, дуже складна робота. Настільки складна, що 30% ІТ проектів, провалюються, а ще 30% або робляться невчасно, або перевищують заплановані витрати на них. Так що, якщо Ви хочете змінювати світ у практичній площині, не боїтеся спілкування з різними людьми, та хочете розібратися у тому як працюють різні бізнеси — така спеціальність підійде Вам. Цей фах схожий як на бізнес-аналітика, так і на менеджера проектів. Почати працювати у цьому напрямку на молодших позиціях можна з приблизно з 4-го курсу, та необхідно мати не тільки управлінські та комунікативні навички, але і початкові знання в галузі економіки та розробки програмного забезпечення.

 

 

 

А вже через декілька років після закінчення навчання, опанувавши ІТ-фах Ви зможете як очолити ІТ підрозділ у потужному бізнесі, чи створити власну ІТ компанію. Якщо ж придумаєте унікальну ідею, яка змінить світ — то станете легендарним стартапером. Чи ж якщо Вам просто захочеться бути висококласним фахівцем, який обирає сам в якій точці на карті та в який час йому працювати — то попит на фрілансерів постійно зростає! Отже обирайте шлях в ІТ сміливо

                  ІТ ДИРЕКТОР                            ДИРЕКТОР ІТ КОМПАНІЇ                              СТАРТАПЕР                                      ФРІЛАНСЕР

        

***
Проект створено командою асоціації «ІТ України», провідного об'єднання компаній Software Development галузі в Україні. Основними завданнями Асоціації є представлення інтересів галузі в органах влади, розвиток ІТ-освіти в країні, пошук партнерів і встановлення міжнародних бізнес-контактів, промоушен ІТ-галузі в Україні і в світі. Членами Асоціації є 50 ІТ-компаній України.

http://itukraine.org.ua/ 
https://www.facebook.com/itukraine.org.ua